Deutsch Magyar Polski Român Svenska
     
Home Heizungssysteme Service für Altanlagen Referenzen Über uns Kontakt

Około 1600 kościołów w kraju i za granicą jest już ogrzewane przez nasze systemy z powodzeniem i w niskiej cenie eksploatacyjnej. Poniżej znajdziecie Państwo fragment listy kościołów, w których zainstalowano nasze systemy ogrzewania.




 

Ogrzewanie kościoła w Kotlarni p.w. Św. Maksymiliana Kolbe, Parafia Rzymsko-Katolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Kuźni. Referencje 1. Decyzja odnośnie systemu ogrzewania kościoła. Od początku było oczywiste, że mały filialny kościół w Kotlarni nie może być ogrzewany w sposób ciągły. Nie pozwalałyby na to koszty związane z nagrzewaniem kościoła dla jednej mszy św. w ciągu dnia oraz warunki wilgotnościowe powierza, które nagrzewając się chłonie wodę z roztopionego śniegu z butów i ubrań a następnie po Mszy Św. wychładzając się oddawało by wodę w postaci wykroplin na chłodnych powierzchniach: ściany zewnętrze, witraże… W takiej sytuacji rozpatrywane były 2 systemy ogrzewania: promiennikowe oraz punktowe, które to nie podgrzewają powietrza lecz za pomocą promieniowania lub przewodzenia ciepła w miejscu kontaktu z człowiekiem ogrzewają bezpośrednio ludzi. Na promiennikowe ogrzewania z lokalizacją promienników na ścianach kościoła nie uzyskano zgody od konserwatora zabytków – zaburzenie estetyki wnętrza kościoła. W takiej sytuacji przetestowano dwa rozwiązania: - ogrzewanie promiennikowe podławkowe średniej mocy (ok. 200 W/mb ławki) - ogrzewanie kontaktowe naławkowe austriackiej firmy Elektro-Urban (moc ok. 85W/mb ławki) Referencje 2. Decyzja i realizacja projektu. Pod dwoma ławkami w kościele zostały zamontowane testowe promienniki o mocy około 200W/mb. Testy wykazały, że osoby korzystające z tych ławek dopiero pod koniec nabożeństwa zaczynają odczuwać lekkie ciepło w stopach pod warunkiem że stopy są trzymane pod ławką. Opinia osób siedzących była raczej negatywna. Sprawdzane było także ogrzewanie podławkowe o wyższej mocy (ok. 400W/mb) sprowadzone w stanie używanym z Niemiec zamontowane w Kościele, w sąsiedniej miejscowości. Tutaj ciepło było odczuwalne jednak zainstalowana moc i związane z tym koszty eksploatacyjne byłyby 5 razy wyższe od ogrzewania naławkowego. Ogrzewanie naławkowe miało być testowane na podstawie przysłanej z Wiednia płyty testowej. Niestety płyta testowa była uszkodzona i konieczna okazała się wizyta przedstawiciela firmy Elektro-Urban w Kotlarni. Przedstawiciel firmy Elektro-Urban przywiózł ławkę testową, którą testowano w sobotę oraz w czasie niedzielnej mszy św. Opinie były tutaj bardzo pozytywne: ciepło odczuwalne było w od zaraz. Ze względu na szybkość reakcji ogrzewania, szacowane niskie koszty eksploatacyjne oraz porównywalny do pozostałych rozpatrywanych systemów poziom kosztów inwestycyjnych spowodował, że zdecydowano się na system ogrzewania naławkowego.
Montaż ogrzewania odbył się w połowie listopada 2010r. Montaż na 14 dużych ławkach oraz 20 mniejszych (w sumie około 100 mb ogrzewania) trwał około 3 dni. Wcześniej zostały wykonane prace przygotowawcze przez parafian oraz zmieniona i poprowadzona nowa instalacja elektryczna. W tyle kościoła, wokół ołtarza oraz w konfesjonale zastosowano elektryczne maty grzewcze ułożone na posadzce. Rozwiązanie to ogrzewa stopy księdza oraz wiernych stojących w tylnej części kościoła. W efekcie uzyskano bardzo elegancki wygląd ławek oraz wykonano próby ogrzewania. Referencje 3. Eksploatacja ogrzewania. Ogrzewanie jest włączane około 15 minut przed rozpoczęciem nabożeństwa. Przyjemne ciepło jest odc zuwane już po kilku minutach od włączenia. Termostat zamontowany w zakrystii wyłącza zasilanie w momencie osiągnięcia przez powierzchnię ławki zadanej temperatury – zwiększa to jeszcze ekonomiczność zastosowanego rozwiązania. Ogrzewanie jest wyłączane w zakrystii około 10 minut przed zakończeniem nabożeństwa. Cały kościół został podzielony na kilka stref grzewczych i w przypadku nabożeństw w dni powszednie przy mniejszej ilości wiernych włączane są tylko określone strefy. Zastosowane rozwiązanie nie powoduje przejmowania przez powietrze wody i tak podczas zimy nie zaobserwowano wykraplania się pary wodnej na zimnych powierzchniach. Referencje 4. Podsumowanie. W pierwszym sezonie grzewczym nie było żadnych problemów z funkcjonowaniem ogrzewania. Parafianie nie przekazali także żadnych negatywnych opinii na temat zastosowanego systemu ogrzewania – a negatywne opinie są bardzo chętnie przekazywane dalej. Ważnym było także kształtowanie świadomości parafian o niemożliwości utrzymywania w kościele temperatur rzędu 20C oraz o kosztach i problemach związanych z wilgocią w powietrzu w kościołach, które nie są w sposób ciągły użytkowane. Koszt jednej niedzielnej mszy św. – około 1 h działania ogrzewania – to przy włączonych wszystkich strefach około 7 PLN. Są to koszty eksploatacji nieporównywalnie niższe od innych systemów przy porównywalnych kosztach inwestycyjnych. Zastosowane rozwiązanie można zdecydowanie polecić jako system grzewczy w kościołach nie użytkowanych w sposób ciągły gdzie są ograniczenia związane z ochroną zabytków. Rozwiązanie prezentuje się bardzo estetycznie i nie powoduje wykraplania wilgoci i niszczenia zabytków umiejscowionych często na zimnych ścianach kościoła.